Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Ολυμπιακός- ΑΕΚ 27-25

| Handball Premier

Στον 5ο και τελευταίο τελικό, την Τετάρτη 31 Μαΐου (19:15) στο ΟΑΚΑ, θα κριθεί η πρωταθλήτρια ομάδα της Handball Premier περιόδου 2022-2023.
Ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή ήταν ο μεγάλος νικητής του 4ου τελικού με 27-25 απέναντι στην ΑΕΚ στο κλειστό της Ηλιούπουλης, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2.
Ο Κώστας Κοτανίδης με 80% επεμβάσεις (4/5) στο φινάλε του Α’ ημιχρόνου και ο Τόμας Μπάουερ με 4/7 μετά το 53’, ήταν κομβικοί για τους «ερυθρολεύκους».  Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νιοκάς (5 γκολ). Απο πλευράς ΑΕΚ πολύ καλός ήταν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Ηλιόπουλος με 5 γκολ, ενώ 5 γκολ σημείωσε και ο Αραμπατζής.

Με… χρυσή αλλαγή τον Κοτανίδη για το +4
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 3-1 (4’) χάρη σε αιφνιδιασμό του Παπαβασίλη και η ΑΕΚ ισοφάρισε (3-3) στο 7’ με Ηλιόπουλο και Μαντάλινιτς και 4-4 με τον Λέμος (8’). Στη συνέχεια ακολούθησε σερί 3-0 για τους «ερυθρολεύκους» με τέρματα των Δομπρή, Νιοκάς και Καραμπουρνιώτη για το 7-4 (12’). Η Ένωση μείωσε 7-6 (13’) με δύο γκολ του Αραμπατζή με τον Ολυμπιακό να κάνει το 8-6 με τον Μοντόρο (14’). Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερό προβάδισμα 1-2 τερμάτων. Στο 21’ ο Λέμος ισοφάρισε 11-11 με τον Ολυμπιακό να αντιδράσει με νέο σερί 3-0 και τους Οστρούσκο, Παπαβασίλη και Μπάγιο για το 14-11 (24’), ενώ έκλεισε το ημίχρονο με +4 (16-12), πραγματοποιώντας επιμέρους σκορ 5-1. Μεγάλη συμβολή στην εικόνα του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο του Α’ ημιχρόνου είχε ο Κοτανίδης που πήρε τη θέση του Μπάουερ στο 11-11 και πραγματοποίησε 4 επεμβάσεις σε 5 σουτ με το εντυπωσιακό 80% αποτελεσματικότητας! Επίσης η ομάδα του Νίκου Γραμματικού κατάφερε και βρήκε λύσεις από το κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ σκοράροντας 4 γκολ από θέση πίβοτ.

Στο +6 ο Ολυμπιακός, αντεπίθεση της ΑΕΚ και Μπάουερ…
Στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου ο Αλβανός πέρασε στο ματς τον Άρσιτς αντί του Μάτκεβιτς. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το +4 (18-14) με τον Νιοκάς στο 34’, αλλά η ΑΕΚ πλησίασε (18-16) με δύο γκολ του Αραμπατζή στο 38’. Με τους Μοντόρο και Αλμέιδα το σκορ έγινε 19-17 (40’), ενώ με τους Οστρούσκο και Παπαβασίλη οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι στο +4 (21-17) στο 42’. Μετά από ατομική ενέργεια (κλέψιμο και πέναλτι/δίλεπτο που κέρδισε από τον Μαντάλινιτς) του Παπαβασίλη, ο Παπαδόπουλος έκανε από τα 7 μέτρα το 22-17, δίνοντας στους «ερυθρολεύκους» προβάδισμα για πρώτη φορά με +5 στο 44’. Ο ίδιος παίκτης από θέση εξτρέμ έκανε το 23-17 (45’) με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί σερί 4-0. Η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει για πρώτη φορά μετά από 8 λεπτά με τον Μαντάλινιτς για το 23-18 (47’), ενώ ο Ηλιόπουλος στην κόντρα έκανε το 23-19 (48’). Ο Οστρούσκο έδωσε και πάλι προβάδισμα με +5 (24-19) στο 49’ με την ΑΕΚ να κάνει την αντεπίθεση της μειώνοντας 24-23 με σερί 4-0 και τέρματα από τους Ηλιόπουλο, Κεδέρη, Παπαδιονυσίου και Αραμπατζή στο 54’ με βοήθειες (4 επεμβάσεις) και από τον Μάτσκεβιτς που είχε περάσει στη θέση του Άρσιτς.
Ο Νιοκάς έδωσε τη λύση για τον Ολυμπιακό σκοράροντας μετά από 5 λεπτά για το 25-23 στο 55’. Ο Μπάουερ που πέρασε στο ματς στο 24-22, κατάφερε να κάνει 4 επεμβάσεις, δεχόμενος μόλις ένα γκολ, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να διατηρήσει το προβάδισμα. Με τον Κεδέρη στο 57:20 η ΑΕΚ μείωσε σε 25-24, ενώ ο Δομπρής με ατομική ενέργεια έκανε το 26-24 στο 58:10. Με τον Τσέπιτς στο 58:30 το σκορ έγινε 26-25. Στο 59:25 και μετά από χρήση video για επιβεβαίωση ο Καραμπουρνιώτης κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Παπαδόπουλος για το 27-25. Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Μαντάλινιτς που νικήθηκε από τον Μπάουερ στην 5η του επέμβαση στο τελευταίο 7λεπτο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 27-25
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-7, 11-10, 14-12, 16-12 (ημχ), 18-14, 19-17, 23-17, 24-21, 25-23, 27-25
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 4, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 2, Κεδέρης 2.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-2/2

Η ένσταση της ΑΕΚ
«Υποβάλλουμε ένσταση για σοβαρή παράβαση των κανονισμών σύμφωνα με το άρθρο 33 παρ. 4 και συγκεκριμένα στο 50:15 και ενώ η μπάλα ήταν εντός αγώνα με κατοχή Ολυμπιακού, ο παρατηρητής του αγώνα κ. Μίγκας διέκοψε τον αγώνα, διέκοψε το χρόνο για να δοθεί παρατήρηση (κάρτα) στον πάγκο του Ολυμπιακού. Αν και σύμφωνα με τους κανονισμούς η μπάλα έπρεπε να αλλάξει κατοχή και να δοθεί στην ΑΕΚ, αυτό δεν εναρμονίστηκε και η μπάλα παρέμεινε στην κατοχή του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα η ομάδα μας να στερηθεί με επίθεση και πιθανότατα με επίτευξη ενός γκολ».

Παρατηρήσεις Διαιτητών
-Στο 31:15 διακόψαμε για πρώτη φορά τον αγώνα και έγινε σχετική σύσταση από το μικρόφωνο για φτύσιμο από την εξέδρα.
-Στο 45:51 διακόψαμε για δεύτερη φορά τον αγώνα και έγινε επίσης σχετική σύσταση από το μικρόφωνο για φτύσιμο από την εξέδρα.
-Μετά το τέλος του αγώνα φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδας ρίξανε μπουκάλια νερού εντός του αγωνιστικού χώρου προς τους παίκτες της ΑΕΚ, χωρίς να πετύχουν κάποιον.
-Με τη λήξη του αγώνα εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και μπροστά στο τραπέζι της γραμματείας ο παράγοντας- μέλος της ΑΕΚ κ. Παπαχαρτοφύλης και απευθυνόμενος στους παρατηρητές είπε: «Γ… τον μ... τον Κατσίκη, έχετε τελειώσει και οι τέσσερις».
-Μετά τη λήξη του αγώνα επίσης ήρθε και χτύπησε έντονα το χέρι στο τραπέζι φωνάζοντας θα υποβάλλουμε ένσταση ο παράγοντας- μέλος της ΑΕΚ κ. Παπασταμάτης.

Παρατηρήσεις Παρατηρητή
«Ως προς την ένσταση της ΑΕΚ ο παρατηρητής σφύριξε επανειλημμένος για να διακοπεί το παιχνίδι, ώστε να δοθεί ποινή στον πάγκο του Ολυμπιακού. Το πρώτο σφύριγμα για τη διακοπή του αγώνα έγινε όταν η μπάλα ήταν εκτός παιδειάς. Ως εκ τούτου δεν συντρέχει λόγος για αλλαγή κατοχής».