Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Ολυμπιακός- ΑΕΚ 28-24

| Handball Premier

Ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή ήταν κυρίαρχος στον 2ο τελικό της Handball Premier και νικώντας με 28-24 την ΑΕΚ, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, έχοντας πολύ καλή άμυνα και πρώτο σκόρερ τον Νιοκάς (9 γκολ), φτάνοντας ακόμα και στο +8 (24-16) στο 50’

Η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της στο τελευταίο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 24-21 (57’), αλλά δεν είχε συνέχεια με τους «ερυθρόλευκους» να μην κινδυνεύουν, κρατώντας το προβάδισμα έως το τέλος.

Κορυφαίος για την Ένωση –που αντιμετώπισε ξανά μεγάλα προβλήματα στην επίθεση- ήταν ο Τάσος Παπαδιονυσίου με 6 γκολ.

Ο 3ος τελικός είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα 22 Μαΐου στο ΟΑΚΑ.

Άμυνα και Νιοκάς για το +5 του Ολυμπιακού
Με τρία γκολ από τον Νιοκάς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-2 στο 5’, πραγματοποιώντας μέσα σε ένα λεπτό σερί 3-0 (από 1-2 στο 4’). Ο Ηλιόπουλος μείωσε γρήγορα σε 4-3 (6’), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με νέο σερί 3-0 και τα τέρματα των Μοντόρο, Δομπρή και Παπαβασίλη για το 7-3 στο 11’.
Ο Παπαδιονυσίου έδωσε επιθετικά τη λύση για την ΑΕΚ μετά από 6 λεπτά μειώνοντας σε 7-4 (12’), ενώ ο Τσιτόμπι έκανε το 7-5 (14΄). Με καταπληκτικό σουτ από την περιφέρεια ο Νιοκάς έκανε το 8-5, ενώ ο Παπαδιονυσίου απάντησε για το 8-6 (15’), με την ΑΕΚ να φτάνει ακόμα πιο κοντά (8-7) με τεχνικό σουτ από τον Μαντάλινιτς στο 17’.
Δομπρής και Παπαδιονυσίου σκόραραν για το 9-8 (19’) για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Μοντόρο για το 11-8 (22’) με τον Άρσιτς να έχει περάσει λίγο νωρίτερα (21’) στη θέση του MVP του 1ου τελικού Mάκτσεβιτς για λογαριασμό της ΑΕΚ.
Ο Λιάπης για την Ένωση μείωσε σε 11-9 (24’), αλλά η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση φτάνοντας στο +4 (13-9) με τους Νιοκάς και Καραμπουρνιώτη στο 26’
Ζίβκοβιτς και Μπάγιος έκαναν το 14-10 στο 29’ με τον Σλαβούλιτσα να διαμορφώνει το σκορ (15-10) του ημιχρόνου με αιφνιδιασμό λίγο πριν τη λήξη.

Προβάδισμα με +8 και αντεπίθεση της ΑΕΚ
Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός έφτασε στο +6 (16-10) με γκολ του Δομπρή, ενώ διατήρησε τη διαφορά με αιφνιδιασμό του Παπαδόπουλου (17-11) στο 34’ και με γκολ του Σλαβούλιτσα στο 39’ για το 18-12, ενώ με τέρματα του Δομπρή και Μπάγιου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 (20-13) στο 41’. Με γκολ από τα πίβοτ με τους Παπαδιονυσίου και Γκράτζαν το σκορ έγινε 21-14 στο 45’. Ο Σόκολιτς μείωσε (21-15), αλλά οι Πασσιάς και Νιοκάς ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (23-15) στο 48’.
Ο Λέμος έκανε το 23-16 για να απαντήσει εκ νέου ο Νιοκάς στο 24-16 (50’).
Η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της και με σερί 5-0 μείωσε σε 24-21 με τους Αραμπατζή, Λέμος (2), Παπαδιονυσίου και Μαντάλινιτς στο 57’. Ο Παπαδόπουλος στο 57:33 σκόραρε με πέναλτι μετά από 7:30 λεπτά για τον Ολυμπιακό για το 25-21, ενώ ο Αραμπατζής άμεσα απάντησε για το 25-22.
Με ωραία ενέργεια και γκολ του Νιοκάς οι «ερυθρόλευκοι» κλείδωσαν τη νίκη φτάνοντας στο 26-22, ενώ ο Κανδύλας στην επόμενη φάση έκανε το 27-22 στο 59’.
Δύο τέρματα από τον Λέμος και ένα ακόμα από τον Νιοκάς διαμόρφωσαν το τελικό 28-24.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 28-24
Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-3, 8-6, 10-8, 12-9, 15-10 (ημχ), 17-12, 19-13, 21-14, 24-16, 24-20, 28-24
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 9, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 2, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 6, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί 1, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 6, Κεδέρης.
Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 1/1-1/1