Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

ΑΕΚ- Ολυμπιακός 25-22

| Handball Premier

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του πρώτου μεγάλου ντέρμπι της σεζόν στο ελληνικό χάντμπολ, αφού επικράτησε με 25-22 του Ολυμπιακού ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή στο κατάμεστο ΟΑΚΑ για την 1η αγωνιστική της Handbal Premier.

Σε ένα παιχνίδι ευρωπαϊκού επιπέδου που οι άμυνες και οι τερματοφύλακες είχαν τον πρώτο λόγο, η ΑΕΚ είχε σε καταπληκτική ημέρα τον αριστερό ίντερ Στίπε Μαντάλινιτς, ο οποίος σκόραρε 9 φορές και τον Λευκορώσο τερματοφύλακα Ιβάν Μάτσκεβιτς που πραγματοποίησε 15 επεμβάσεις. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κροάτης περιφερειακός είχε σημειώσει το 48%  των τερμάτων της ΑΕΚ (9/19) στο 46' του αγώνα, πριν δηλαδή τραυματιστεί και περάσει εκτός αγώνα.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Αυστριακός δεξιός εξτρέμ Βέμπερ (5 γκολ), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπάουερ βοήθησε κάτω από τα δοκάρια με 8 επεμβάσεις (οι δύο σε πέναλτι των Κεδέρη και Μαντάλινιτς)

Σταθερό προβάδισμα της ΑΕΚ
Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 4-2 (8’), έχοντας λύσεις από τους Μαντάλινιτς και Γιούκιτς στην επίθεση.
Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 4-4 (9’) με τους Κανδύλα και Βέμπερ με την ΑΕΚ να απαντάει με σερί 3-0 και τους Μαντάλινιτς, Αραμπατζή, Γιούκιτς για το 7-4 στο 11’. Η Ένωση διατήρησε το +3 με τον Μαντάλινιτς για το 8-5 στο 15’ και το 9-6 στο 16’. Ο Μοντόρο μείωσε σε 9-7, ο Παπαδιονυσίου έκανε το 10-7 (18’), ο Παπαδόπουλος μείωσε με πέναλτι για το 10-8, αλλά ο Τσιτόμπι επανέφερε τη διαφορά στο +3 (11-8) στο 21’. Ο Ολυμπιακός μείωσε μετά από ώρα στο γκολ (11-10) στο 28’ με πέναλτι του Παπαδόπουλου και γκολ του Παπαβασίλη από ασίστ του Δομπρή. Στη συνέχεια ο Λευκορώσος τερματοφύλακας της ΑΕΚ Μάτσκεβιτς πραγματοποίησε κάποιες πολύ καλές επεμβάσεις.
Ακολούθησε το τέρμα του Γιούκιτς (12-10) στο 29’ με την Ένωση να σκοράρει μετά από 8 λεπτά. Ο Βέμπερ με ωραία εκτέλεση μείωσε σε 12-11 για να κλείσει το ημίχρονο 13-11 με τέρμα του Κεδέρη στην κλειστή γωνία του Μπάουερ, ο οποίος πήρε τη θέση του Κοτανίδη στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Διαφορά στο +6 και μερική επιστροφή Ολυμπιακού
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να μειώνει 13-12 με τον Γκρατζάν και την ΑΕΚ να απαντάει με σερί 4-0 και να φτάνει για πρώτη φορά στο +5 (17-12) στο 37’, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με παίκτη λιγότερο λόγω δίλεπτης του Τικ. Ο Κεδέρης με πέναλτι, ο Παπαδιονυσίου με αιφνιδιασμό και δύο καταπληκτικές εκτέλεσεις του Μαντάλινιτς έδωσαν το σημαντικό προβάδισμα στην ΑΕΚ, ενώ στο 16-12 ο Μάτσκεβιτς είχε σταματήσει εντυπωσιακά το σουτ του Παπαδόπουλου από θέση εξτρέμ. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Δομπρή σε 17-13 (40’) σημειώνοντας το πρώτο τους γκολ μετά από 9 λεπτά.
Η ΑΕΚ διατήρησε το +5 (18-13 στο 43’, 19-14 47’, 20-15 48’, 21-16 στο 50’), ενώ με τον Τσιτόμπι σε πλέι μέικερ και σκόρερ η διαφορά ανέβηκε στο +6 (22-16) στο 51’.
O τεχνικός του Ολυμπιακού Γιώργος Καρασαββίδης άλλαξε την άμυνα του σε 5-1 με τον Μιχαηλίδη στον «άσσο» και αυτό οδήγησε σε λάθη την Ένωση από τα οποία προήλθαν δύο αιφνιδιασμοί με τους Παπαβασίλη, Βέμπερ (22-18 στο 53’), ενώ στην συνέχεια η διαφορά έπεσε στα τρία γκολ (23-20 στο 55’) με τέρματα των Οστρούσκο και Βέμπερ.
Η ΑΕΚ επανέφερε το +5 (25-20) με τους Γιούκιτς και Τσιτόμπι στο 56’ και ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Οστρούσκο και Δομπρή για το 25-22 στο 59’, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Άρσιτς απέκρουσε το πέναλτι του Παπαδόπουλου σε... νεκρό χρόνο.

AEK- OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 25-22
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 9-6, 10-7, 11-9, 13-11 (ημχ.), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-22
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαϊδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 4, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/2-2/3

Δηλώσεις στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ

Αλέξης Αλβανός (τεχνικός ΑΕΚ): "Ήταν ένα παιχνίδι υψηλών προδιαγραφών απέναντι στην πρωταθλήτρια ομάδα που κράτησε τον βασικό της κορμό και πρόσθεσε στο ρόστερ της τρεις παίκτες επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ. Κάναμε καλή δουλειά, περιορίζοντας την επίθεση του αντιπάλου, έχοντας οργανωμένο πλάνο. Ήμαστε μία ομάδα 7 εβδομάδων και πολλά καινούργια πρόσωπα και ήταν στοίχημα για εμάς το πως θα εμφανιστούμε σε αυτό το πρώτο ντέρμπι. Ξέρουμε ότι ήταν μια νίκη που έχει την δική της αξία, λόγω του ότι είναι απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά δεν σημαίνει τίποτα. Έχουμε ακόμα πολλά να δουλέψουμε και αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι χάσαμε τη διαφορά των 6 τερμάτων. Η συνέχεια θα μας βρεί ακόμα πιο δυνατούς, νιώθουμε πως έχουμε να δώσουμε ακόμα πολλά."

Γιώργος Καρασαββίδης (προπονητής Ολυμπιακού): "Σήμερα το ήθελε περισσότερο η ΑΕΚ και αυτό φάνηκε κυρίως στις προσωπικές μονομαχίες. Και οι δύο ομάδες δεν ήταν 100% έτοιμες, πιστεύω θα παρουσιαστούν καλύτερες στο μέλλον.  Σήμερα έπρεπε να τους... μετρήσουμε γιατί ειχαν να παρουσιάσουν κάτι καινούργιο, ενώ αυτοί μας ήξεραν. Τώρα γνωρίζουμε και εμείς κάποια πράγματα και δεν γίνεται να εκπλαγούμε στο επόμενο παιχνίδι, στο οποίο θα είμαστε ακόμα πιο προετοιμασμένοι".