Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Νέα Ιωνία- ΠΑΟΚ 18-19

| Α1 Γυναικών

Ο ΠΑΟΚ Mateco έσπασε την έδρα της Νέας Ιωνίας στον 1ο τελικό της Α1 Γυναικών επικρατώντας με 19-18 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μεγάλες πρωταγωνίστριες για τις ομάδες ήταν οι τερματοφύλακες Μάγδα Κεπεσίδου και Καταρίνα Τομάσεβιτς που πραγματοποίησαν εντυπωσιακές επεμβάσεις κρατώντας χαμηλό το σκορ του αγώνα.

Τόσο η Νέα Ιωνία, όσο και ο ΠΑΟΚ είχαν δύο σοβαρές απώλειες, για τις γηπεδούχες δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού η διεθνής αριστερή εξτρέμ Χρήστα Στουγιαννίδου και για τις φιλοξενούμενες η απώλεια προέκυψε στο ξεκίνημα του ματς, καθώς μόλις στο 4’ η διεθνής πλέι μέικερ και αρχηγός Μαρία Χατζηπαρασίδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, καθώς σε εκτέλεση πέναλτι χτύπησε με την μπάλα το πρόσωπο της Κεπεσίδου.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά ήλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε 2-7 στο 20’ με τη Νέα Ιωνία να μειώνει 7-9 στο ημίχρονο και να πλησιάσει στο γκολ (8-9) στο 32’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ξέφυγε και πάλι με +4 (12-16 και 13-17) στο 49’, αλλά οι Κυπελλούχες Ελλάδος με κορυφαία την Κεπεσίδου που είχε φοβερές επεμβάσεις και δύο γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο ισοφάρισαν 17-17 στο 52’

Οι δύο τερματοφύλακες σταμάτησαν πολλά σουτ με το σκορ να μην αλλάξει για αρκετά λεπτά, μέχρι το 57:53 όταν η Ντίας έκανε το 17-18. Η Κμίροβα ισοφάρισε στην επόμενη επίθεση για τον 18-18 στο 59:22 με την Ντίας ξανά να σημειώνει το γκολ της νίκης με φοβερή ατομική ενέργεια στο 59:52 για το τελικό 18-19!

Ο 2ος τελικός έχει προγραμματιστεί την Τετάρτη 26 Απριλίου και ώρα 17:00 στο «Σπίτι του Χάντμπολ», ενώ ο τίτλος θα κριθεί στις τρεις νίκες.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΠΑΟΚ MATECO 18-19
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-4, 3-7, 4-8, 7-9 (ημχ), 10-12, 12-14, 12-15, 15-17, 17-17, 18-19
ΟΦΝΙ (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου 2, Μανιά 1, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 7, Κρίνιτς 4, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 2, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 2, Μπόγιανιτς, Μυλωνά, Στουγιαννίδου.
ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου 1, Βράνσιτς 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Σεβδίλη 3, Γκόμες 3, Ζενελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 1, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο Ντίας 3, Μπουράτο 5, Ζυγούρα, Γρκμπάβσεβιτς.
Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Κόκκινη: 4’ Χατζηπαρασίδου (δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα:4-7, Πέναλτι: 4/4-4/7

*Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση 3 λεπτών γιατί στον προαύλιο χώρο του κλειστού και συγκεκριμένα πίσω από το τέρμα, στην πόρτα που βρίσκεται δίπλα σε αυτό, έπεσε κροτίδα και αισθάνθηκε ζαλάδα ο διαιτητής γραμμής.