Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

ΑΕΚ- Αναγέννηση Άρτας 25-29

| Α1 Γυναικών

Με τη πολύπειρη Νιγκίνα Σαίντοβα να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια και πρώτες σκόρερ τις Σουρχάν και Κοβτούν (7 γκολ), η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε 29-25 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο φινάλε της 8ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών και έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της 4ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ πάλεψε το ματς κυρίως στο 1ο ημίχρονο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας πρώτη σκόρερ την Μπόργκες με 11 γκολ.

Με την 'Αρτα έκανε ντεμπούτο και η νέα ξένη της ομάδας η Ουκρανή Γιανίνα Τριετίνα που πήρε τη θέση της Μέτλεσκα που υπέστη ρήξη χιαστών.

Το ματς
Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ μέχρι το 15’ όπου η Άρτα προηγήθηκε με 10-7 με σερί 3-0 από τέρματα των Nούλα, Κοβτούν και Προκοπίδου. Η ΑΕΚ σταδιακά μείωσε και κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 26’ με την Μπόργκες. Η φιλοξενούμενη ομάδα όμως έδειξε χαρακτήρα, αντιδρώντας σωστά, αφού κατάφερε ουσιαστικά να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη με σερί 6-0 μετατρέποντας το 13-14 (28’) σε 13-20 (36’) με τρία γκολ της Σουρχάν, της Μούρνου και της Προκοπίδου.

ΑΕΚ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 25-29
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-10, 9-10, 11-12, 13-16 (ημχ), 13-20, 14-22, 16-24, 19-25, 21-27, 25-29
ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγκου 2, Καραγιάννη 1, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 2, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 1, Μανδά, Παύλου 1, Λυτρίβη, Χ. Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 5, Μπόργκες 11, Πατρώνη 1
ΑΡΤΑ (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 4, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαΐντοβα, Τσερέπη, Σουρχάν 7, Προκοπίδου 4, Κοβτούν 7, Σβετκόφσκα 2, Τριετίνα 1.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 1/1-3/5