Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Ελλάδα- Βοσνία 23-21

| Εθνική Ομάδα Γυναικών

Μεγάλη ανατροπή και νίκη με 23-21 σημείωσε η Εθνική Γυναικών επί της Βοσνίας στο πρώτο ματς για την Α’ φάση των πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Η «γαλανόλευκη» έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη Β’ φάση των πλέι οφ, η οποία θα κριθεί στον επαναληπτικό του Σαββάτου 5/11 (18:00- EHF ΤV) και πάλι στο Καζίν.

Κορυφαίες για την ελληνική ομάδα ήταν οι Μανιά (7 γκολ), Ζυγούρα (6 γκολ), Αργυροπούλου (5 γκολ) και η τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε ένα ονειρικό τελευταίο 15λεπτο αφού βρέθηκε να χάνει 12-18 στο 45’, 14-19 στο 49’ και 16-20 στο 50’, αλλά έκανε την ανατροπή με επιμέρους σκορ 10-2 και σερί 6-0 για το 22-20 (59’).
Σε αυτό το διάστημα είχε μεγάλη πρωταγωνίστρια την Κατερίνα Μανιά που σκόραρε 4 φορές, ενώ Αργυροπούλου και Ζυγούρα πέτυχαν το πρώτο και το τελευταίο γκολ της ανατροπής. Η Βοσνία μείωσε σε 22-21 με τη Ντέμιτς, ωστόσο η Ζυγούρα με πέναλτι που κέρδισε η ίδια και εκτέλεσε εύστοχα έγραψε το τελικό 23-21 σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

«Παίζαμε καλή άμυνα από την αρχή, αλλά κάναμε πολλά τεχνικά λάθη και χάσαμε πολλά σουτ από τα έξι μέτρα. Αυτό μας έριξε ψυχολογικά και σε συνδυασμό με την ατμόσφαιρα από 1.200 φιλάθλους που δεν έχουν συνηθίσει να παίζουν τα κορίτσια, μας επηρέασε και βρεθήκαμε να χάνουμε με 6 γκολ. Παράλληλα παρότι δεν μου αρέσει να μιλάω για τους διαιτητές δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία εχθρική διαιτησία. Κρατάμε ότι είχαμε ένα καταπληκτικό τελευταίο 15λεπτο σε άμυνα και επίθεση. Είναι καθαρά θέμα αυτοπεποίθησης κοριτσιών να καταλάβουν τις δυνατότητες τους. Σαφέστατα δεν τελείωσε τίποτα. Ήταν μόνο το πρώτο ημίχρονο, πρέπει να έχουμε αποφασιστικότητα το Σάββατο στον επαναληπτικό για να πάρουμε την πρόκριση», σχολίασε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ ο ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Μεσσήνης.

EΛΛΑΔΑ- ΒΟΣΝΙΑ 23-21
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-3, 4-5, 7-6, 7-7, 8-9 (ημχ) 9-11, 11-13, 12-17, 16-19, 19-20, 23-21
ΕΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου, Ζενέλι, Ζυγούρα 6, Κυρικλίδου, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Ντιμτσούδη, Μανιά 7, Κωστοπούλου, Κερλίδη 2, Στουγιαννίδου 2, Τροχίδου, Αργυροπούλου 5, Καραμάνου.
ΒΟΣΝΙΑ (Χάτζοβιτς): Α. Γκουντέλι, Λατίφοβιτς, Ράιλιτς, Βράνσιτς 3, Κολάσινατς 7, Τόπτσιτς, Μ. Γκουντέλι 2, Ντέμιτς 5, Νταούτοβιτς 1, Κούλιτς, Μπόσνιακ 2, Γκαβρίλοβιτς, Μάγκιτς, Πίντρο, Αλίκαντιτς, Τόπιτς 1. Διαιτητές: Ιβάνοβιτς- Βούισιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητής: Ομπούτσινα (Σερβία)