Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Προκριματικά EURO K18: Ελλάδα- Λιθουανία 27-21

| Εθνική Ομάδα Εφήβων

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Εθνική Εφήβων με 27-21 επί της Λιθουανίας στη 2η αγωνιστική του 1ου προκριματικού ομίλου για το EURO 2024 και πλέον βρίσκεται μία... ανάσα από την πρόκριση της στην τελική φάση της διοργάνωσης!
Μετά την ισοπαλία (23-23) απέναντι στην Ιταλία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με μία εξαιρετική εμφάνιση των δυνατών Λιθουαθών που είχαν κερδίσει στην πρεμιέρα την Ολλανδία, την οποία αντιμετωπίζουμε αύριο στις 15:00.
Η Ελλάδα βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 3 πόντους, ενώ το απόγευμα (17:15) θα παίξουν Ιταλία- Ολλανδία σε ένα εξίσου σημαντικό ματς για την έκβαση του ομίλου με τις δύο πρώτες ομάδες να προκρίνονται.
Η ελληνική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από το 27’ και μετά όταν και μετέτρεψε το 12-12 σε 15-12 (σκορ ημιχρόνου)με τρία συνεχόμενα γκολ του Αλεξίου, ενώ με τον Χαριζόπουλο έφτασε στο 17-13 (33’), λίγο πριν ο Τσιούμας κάνει το 19-14 στο 41’. Η Εθνική μας διαχειρίστηκε άψογα τα εναπομείναντα 20 λεπτά με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +9 (25-16) με γκολ του Ζησιμάτου στο 51’

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Αντώνης Δάσκαλος δήλωσε:
«Τα παιδιά ήταν συγκεντρωμένα, δεν είχαμε το άγχος της χθεσινής πρεμιέρας, τα έδωσαν όλα και πήραν άξια τη νίκη και μάλιστα με διαφορά η οποία μπορεί να μας φανεί πολύτιμη. Η άμυνα μας είναι το όπλο μας και σε αυτή στηριχτήκαμε και σήμερα. Όλες οι ομάδες είναι μέσα στην πρόκριση. Το παιχνίδι Ιταλία- Ολλανδία είναι καθοριστικό, αλλά το αυριανό ματς με την Ολλανδία είναι ένας τελικός για εμάς και θα πάμε για τη νίκη, αυτή είναι η φιλοσοφία της ομάδας μας».

ΕΛΛΑΔΑ- ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 27-21
ΕΛΛΑΔΑ (Δάσκαλος): Τσιούμας 5, Ζησιμάτος 3, Λίτσης, Αλεξίου 5, Μπάλτζης, Ταπαντζής 2, Χαριζόπουλος 4, Κατσούνης 2, Σαλτιέλ, Γαβανάς 2, Θεολόγης 1, Κιούσης, Κοτζιάς, Ορφανός 3, Παπαδημητρίου, Σφακιωτάκης
Διαιτητές: Μενέντεζ- Φαμπιάν (Ισπανία), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 4/4-2/3