Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Προκριματικά EURO K18: Ιταλία- Ελλάδα 23-23

| Εθνική Ομάδα Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων (Κ18) αναδείχθηκε ισόπαλη 23-23 με την Ιταλία στην πόλη Κιέτι στην πρεμιέρα του 1ου προκριματικού ομίλου για το EURO 2024.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πολύ καλή εικόνα σε όλο το ματς και μπορούσε ακόμα και τη νίκη, αλλά ο Τσιούμας -που ήταν και εκ των κορυφαίων- δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 59:46, ενώ συνολικά στον αγώνα η ελληνική ομάδα έχασε 4 πέναλτι, τα οποία αποδείχθηκαν καθοριστικά για το αποτέλεσμα.
Ο ένας πόντος απέναντι στη διοργανώτρια του ομίλου είναι σημαντικός για την Εθνική μας, η οποία ψάχνει μία νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια της με Λιθουανία και Ολλανδία που πιθανότατα να αρκεί για την πρόκριση στην τελική φάση.
Στο α’ ημίχρονο η Εθνική μας κατάφερε να γυρίσει το ματς από το 10-7 (17’) και με σερί 5-0 να φτάσει στο 10-12 (28’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 13-13.
Στο β’ μέρος μετά το 16-15 (34’) των Ιταλών η Ελλάδα είχε τον έλεγχο και συνέχεια το προβάδισμα με 1-2 γκολ (17-19 στο 43’, 18-20 στο 45’, 19-21 στο 46’) και παρά την ανατροπή των γηπεδούχων που πέρασαν μπροστά 22-21 (54’) είχε την ψυχραιμία να ισοφαρίσει δύο φορές (22-22 και 23-23) με τον Ζησιμάτο.
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λιθουανία νίκησε 30-29 την Ολλανδία και όπως είναι ξεκάθαρο ο όμιλος είναι ισορροπημένος και όλες οι ομάδες βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο.
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Αντώνης Δάσκαλος δήλωσε:
«Συγχαρητήρια στα παιδιά έδωσαν τα ψυχή τους. Ξέρουμε ότι αυτά τα ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες. Είχαμε το σθένος να κρατηθούμε στο ματς και στο τέλος είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε. Μας μένει μια γλυκόπικρη γεύση. Ο όμιλος είναι απαιτητικός. Η νίκη της Λιθουανίας ήταν έκπληξη και αύριο πιστεύω θα δούμε πολύ δυνατά παιχνίδια».

ΙΤΑΛΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 23-23 (13-13 ημχ.)
ΕΛΛΑΔΑ (Δάσκαλος): Τσιούμας 5, Ζησιμάτος 6, Λίτσης, Αλεξίου 2, Μπάλτζης, Ταπαντζής 2, Χαριζόπουλος, Κατσούνης, Σαλτιέλ, Γαβανάς 1, Θεολόγης, Κιούσης 2, Κοτζιάς, Ορφανός 4, Παπαδημητρίου, Σφακιωτάκης 1
Διαιτητές: Μενέντεζ- Φαμπιάν (Ισπανία), Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 2/3-2/6