Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή- ΑΕΚ 23-13

| Κύπελλο Ανδρών

ww 536
Κυπελλούχοι Ελλάδος για δεύτερη σερί σεζόν οι «ερυθρόλευκοι»

Στο κατάμεστο κλειστό Πάτρας «Κουκούλι» ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή, στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος Ανδρών επικρατώντας 23-13 της ΑΕΚ στον 37ο τελικό «Λουξ Plus ‘n Light».

Το χάντμπολ απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι έχει και την διάθεση, αλλά και τον τρόπο να διοργανώνει άρτια αγώνες με την παρουσία φιλάθλων και από τις δύο ομάδες.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το περσινό νταμπλ, κατέκτησαν και το φετινό κύπελλο, έχοντας πλέον 3/3 στις εγχώριες διοργανώσεις στο ελληνικό χάντμπολ.

Στο αγωνιστικό σκέλος ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με κορυφαίους τον Δημήτρη Τζηρά που σκόραρε 10 φορές (σε 11 σουτ) και αναδείχθηκε παμψηφεί MVP από τους Δημοσιογράφους, καθώς και τον Κώστα Τσιλιμπάρη που είχε 11 επεμβάσεις, οι περισσότερες σε καίρια σημεία.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, ο Ολυμπιακός ήταν συνέχεια μπροστά με διαφορά ασφαλείας, την οποία συντηρούσε στα 4-5 γκολ (8-4 στο 22’, 12-7 στο 29’) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 12-8.

Η εικόνα του αγώνα ήταν η καλή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην επίθεση της ΑΕΚ που δεν μπορούσε να βρει λύσεις.

Αυτό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, αφού παρά την μείωση του σκορ σε 13-10 (36’) από πλευράς Ένωσης, η ομάδα του Ολυμπιακού κατάφερε να διαχειριστεί την πίεση και ξέφυγε με +6 (17-11) στο 44’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του αύξησε την διαφορά στο τελικό 23-13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 23-13
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-3, 7-4, 10-6, 12-8 (ημχ), 13-9, 16-11, 17-12, 18-13, 20-13, 23-13
Ολυμπιακός ΣΦΠ / Όμιλος Ξυνή (Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 2, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής, Μυλωνάς 1, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα.
Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 8-6. Πέναλτι: 4/4 – 3/3