Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

ΑΕΚ- Διομήδης Άργους 26-16

| Κύπελλο Ανδρών

mylonas
Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό για την Ένωση

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος αγώνας για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών στο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη 26-16, η οποία της δίνει μεγάλο πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς (30/1) στο κλειστό της Νέας Κίου.

Η Ένωση είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους «Λύκους», οι οποίοι παρατάχθηκαν με σοβαρά προβλήματα, αφού απουσίαζαν τέσσερα βασικά στελέχη τους (Δάσκαλος, Αργυρού, Αρσενασβίλι, Μπότσαρης).

H AEK είχε πρώτους σκόρερ τους Μυλωνά και Γιάκομπσεν που σημείωσαν από 6 γκολ, ενώ για τον Διομήδη ξεχώρισε ο Χαντέλης με 7 τέρματα.

Οι γηπεδούχοι με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (3-2), κατάφεραν να… τρέξουν και να ανοίξουν την διαφορά του σκορ, φτάνοντας στο 12-5 με τέρμα του Μπάλαζ στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τα 12 τέρματα (25-13) στο 50’ για να διαμορφωθεί στο φινάλε το τελικό 26-16.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 26-16
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 6-3, 9-4, 9-4, 12-5 (ημχ.), 14-7, 16-8, 19-8, 22-10, 25-13, 26-16
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς 1, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 6, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 2, Γιαννόπουλος 3, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 1, Αργυρού, Τότος, Χαντέλης 7, Χερουβείμ 2, Χατζηκωνσταντίνου, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Τσάτσας, Μπότσαρης.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/3-1/1