Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 24-29

| Handball Premier

H AEK ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι των «δικεφάλων» στην 4η αγωνιστική της Handball Premier, καθώς επιβλήθηκε με 29-24 του ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα Θεσσαλονίκης.

Η Ένωση έκανε το 3/3 και μαζί με τον Ολυμπιακό μοιράζονται την κορυφή της Handball Premier, ενώ ο ΠΑΟΚ παρέμεινε χωρίς νίκη εντός έδρας και βρίσκεται στους 3 πόντους στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ καθώς στη πρώτη επίθεση του αγώνα ο Παπάζογλου σκόραρε (1-0), δεχόμενος χτύπημα στο πρόσωπο από τον Σόκολιτς, ο οποίος μετά από χρήση VAR δέχθηκε την κόκκινη κάρτα!
Η Ένωση ωστόσο διαχειρίστηκε με περίσσια ψυχραιμία την αποβολή και παρά τον παίκτη λιγότερο (για δύο λεπτά) αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, πραγματοποιώντας εντυπωσιακό σερί 7-0, μετατρέποντας το 1-0 σε 1-7 στο 9:20!
Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΚ, σημειώνοντας κάποια γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας (8-14 στο 23’, 11-16 στο 26’)

Προς το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και μείωσαν σε 14-16 με σερί 3-0 και τέρμα του Παπάζογλου, ενώ στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος έκανε το 14-17 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 μετατρέποντας το 15-18 (32’) σε 15-22 (37’), ενώ έχασε και τον Λιάπη με κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Παπάζογλου.

Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού και το προβάδισμα που έφτασε στο +7 (19-26) στο 46’.
Ο ΠΑΟΚ πλησίασε και πάλι στο -4 (22-26) στο 52’, αλλά δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος με την Ένωση να φτάνει δίκαια στη νίκη με 24-29.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-8, 4-10, 7-13, 10-15, 14-17 (ημχ.), 15-20, 17-22, 19-24, 21-25, 22-27, 24-29
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 2, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Θ. Παπάζογλου 3, Κ. Κουκμίσης, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος 1, Ν. Κουκμίσης, Καλόμοιρος 2, Μποτσκάρεφ 3, Δάιος, Τζωρτζίνης 3.
ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Ζάμπιτς 3, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 5, Μάλλιος 2, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 3.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 00:44 Σόκολιτς, 35:58 Λιάπης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκαν δελτίο), Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 3/4-2/2

Δηλώσεις

Ντράγκαν Τζούκιτς (τεχνικός ΑΕΚ): "Φάνηκε εύκολο, αλλά δεν ήταν. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά, αλλά καταφέραμε να τους αιφνιδιάσουμε παρότι χάσαμε τους δύο κεντρικούς μας αμυντικούς με κόκκινες κάρτες. Βρήκαμε τις λύσεις και για αυτό αξίζουν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Έχουμε μπροστά μας ένα πολύ σημαντικό ευρωπαικό παιχνίδι, πρέπει να κάνουμε το καλύτερο ματς παιχνίδι, δεν είμαστε έτοιμοι από πλευράς προπόνησης, αλλά αυτή είναι η κατάσταση και πρέπει να αντεπεξέλθουμε. Θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία και στον ΠΑΟΚ για τα ευρωπαϊκά του παιχνίδια"

Πάνος Γούσιος (τεχνικός ΠΑΟΚ): "Ήταν ένα ματς με δύο διαφορετικά ημίχρονο, στο πρώτο μείναμε γρήγορα πίσω στο σκορ, στο δεύτερο διορθώσαμε κάποια πράγματα, φτάσαμε και στο -3, αλλά ήταν δύσκολο να κάνουμε την ανατροπή. Σε τέτοια παιχνίδια αν θέλεις να κερδίσεις πρέπει να ξεκινάς καλύτερα γιατί είναι δύσκολο να κυνηγάς το σκορ σε όλο το ματς. Ήταν διαφορετικά τα τρία ματς εντός έδρας που δώσαμε, σήμερα σίγουρα δεν ήμασταν το φαβορί, θα μπορούσαμε να ήμασταν καλύτεροι. Ακολουθούν τα ευρωπαϊκά ματς, στη συνέχεια υπάρχουν παιχνίδια στο πρωτάθλημα που είναι στο χέρι μας και μπορούμε να καλύψουμε το χαμένο έδαφος, εξάλλου υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα. Η Ευρώπη είναι ένας διαφορετικός στόχος, θέλουμε να διασκεδάσουμε περισσότερο τα παιχνίδια".