Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

ΑΕΚ- ΑΕΣΧ Πυλαίας 22-21

| Handball Premier

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα του 45ου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Ανδρών απέναντι στην αξιόμαχη και ανταγωνιστική Πυλαία.
Η πρωταθλήτρια Ελλάδος κέρδισε στο… νήμα με 22-21 στο ΟΑΚΑ με τον Στέλιο Σεϊρεκίδη να κάθεται στο πάγκο μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Αλέξη Αλβανό, ενώ σύντομα θα αναλάβει τα ηνία ο Σέρβος τεχνικός Ντράγκαν Τζούκιτς, ο οποίος ανακοινώθηκε και επίσημα.
Αν και ξεκίνησε καλά (9-5 στο 21’) η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και η ομάδα της Πυλαίας επέστρεψε στο ματς και μείωσε 9-8 (26’), ενώ το ημίχρονο έληξε 12-10.
Στο δεύτερο μέρος οι Κυπελλούχοι του 2022 με σερί 3-0 μετέτρεψαν το 15-14 (44’) σε 15-17 (47’) και παρά την ισοφάριση της ΑΕΚ σε 17-17 (53’), βρήκαν τις λύσεις να φτάσουν ξανά στο +2 (17-19 στο 56’ και 18-20 στο 57’). Στα τελευταία λεπτά η εμπειρία της ΑΕΚ και η ποιότητα της έπαιξαν ρόλο, ώστε να πραγματοποιήσει σερί 4-0 για το 22-20 στο 58’ με την φιλοξενούμενη ομάδα να σκοράρει για το τελικό σκορ (22-21).

ΑΕΚ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 22-21
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 12-10 (ημχ), 13-11, 14-13, 15-15, 16-17, 17-18, 22-21
ΑΕΚ (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 1, Ζάμπιτς 1, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 1, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 7, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 2, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης 3.
ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μοισίγεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης 1, Καραγκιοζόπουλος 5, Ντανουλέ, Τσορτέκης 1, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 2, Μπίλιας, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης 1, Κυριακίδης 3, Δ. Τριανταφυλλίδης 4, Τ. Τριανταφυλλίδης, Κουκμίσης, Τζέλη.
Διαιτητές: Καρυδάκης- Γιακαλής, Κόκκινη: 49:12 Δ. Τριανταφυλλίδης (για το συγκεκριμένο ματς- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/4-2/3