Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

ΑΕΚ- Ολυμπιακός 23-19

| Handball Premier

Με τον Μάτκεβιτς να πραγματοποιεί άλλη μία καταπληκτική εμφάνιση με ποσοστό επεμβάσεων 53% (21/40) η ΑΕΚ κράτησε την έδρα της και επιβλήθηκε του Ολυμπιακού ΣΦΠ/Ομίλου Ξυνή με 23-19, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.
Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (9-9) η Ένωση ήταν ανώτερη στο β’ μέρος και με σερί 7-0, έχοντας πρωταγωνιστές τους Ηλιόπουλο (6 γκολ) και Μαντάλινιτς (8 γκολ) κατάφερε να φτάσει στο 19-11 (48’) και διατήρησε με άνεση το προβάδισμα έως το τέλος.
Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για 13 λεπτά χωρίς γκολ (35-48) και για 2ο ματς στο ΟΑΚΑ δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα 19 τέρματα, ενώ η άμυνα στάθηκε καλά, χωρίς να πάρει βοήθειες από τον Μπάουερ που έμεινε στις 12 επεμβάσεις (σε 34 σουτ) με ποσοστό 36%, κάνοντας την πρώτη του απόκρουση στο δεύτερο μέρος στο 45’
Ο 4ος τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή 26/5(19:30) στο κλειστό της Ηλιούπολης με την ΑΕΚ να ψάχνει νίκη- τίτλου και τον Ολυμπιακό τη νίκη για να στείλει τη σειρά σε 5ο και τελευταίο ματς (31 Μαΐου) στο ΟΑΚΑ.

Φοβερός Μάτκσεβιτς με 14/23 επεμβάσεις και 60%!
Σε σχέση με τον 2ο τελικό, η ΑΕΚ ξεκίνησε με βασικό πλέι μέικερ τον Λέμος που έπαιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ο Αλμέιδα πήρε τη θέση του Ρογκούλσκι στην 16αδα της Ένωσης.
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 2-0 με τους Ηλιόπουλο και Παπαδιονυσίου (3’) για να απαντήσει (2-1) ο Παπαβασίλης, ενώ ο Ηλιόπουλος με 2ο προσωπικό γκολ έβαλε και πάλι μπροστά με δύο γκολ (3-1) την ΑΕΚ στο 5’
Δομπρής και Παπαβασίλης στο 6’ ισοφάρισαν (3-3) για τον Ολυμπιακό. Ο Μαντάλινιτς με πέναλτι έκανε το 4-3 (9’) για να ισοφαρίσει ο Δομπρής σε 4-4 (11’). Ο Κροάτης περιφερειακός της Ένωσης με γκολ από την περιφέρεια έκανε το 5-4, ενώ με αιφνιδιασμό ο Λέμος ανέβασε τη διαφορά στο +2 (6-4) στο 14’. Δομπρής και Ηλιόπουλος σημείωσαν από ένα γκολ για το 7-5 (16’) με τον Μάτσκεβιτς να έχει κάνει προηγουμένως την 7η επέμβαση του! Με πέναλτι του Παπαδόπουλου ο Ολυμπιακός πλησίασε (7-6), βγάζοντας και κάποιες άμυνες με επεμβάσεις του Μπάουερ, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στις ευκαιρίες που είχε και η ΑΕΚ με αιφνιδιασμό του Τικ έφτασε ξανά στο +2 (8-6) στο 22’. Στην επόμενη φάση ο Μάτσκεβιτς έκανε την 10η επέμβαση του σε τετ α τετ του Γκρατζάν, ενώ ο Κοτανίδης απάντησε με απόκρουση σε πέναλτι του Κεδέρη. Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να πάει στο +3, έχοντας παίκτη παραπάνω (δίλεπτο σε Σλαβούλιτσα) και ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Παπαβασίλη σε 8-7 (26’), ενώ μπορούσε και να ισοφαρίσει, αλλά ο Μάτκσεβιτς τον σταμάτησε με την 11η επέμβαση του, αυτή τη φορά σε πέναλτι του Παπαδόπουλου. Ότι δεν κατάφερε ο Παπαδόπουλος, το κατάφερε ο Μοντόρο στο 28’ για το 8-8, αλλά η ΑΕΚ είχε άμεση αντίδραση για το 9-8 με τον Ηλιόπουλο. Το σκορ (9-9) του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με πέναλτι του Οστρούσκο σε... νεκρό χρόνο, με τον Νιοκάς να κερδίζει και τη δίλεπτη του Λέμος.
Στο 1ο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την καταπληκτική εμφάνιση του Μάτσκεβιτς -όπως στον 1ο τελικό- με 14/23 (60%) επεμβάσεις και επιθετικά σκόραρε μόλις 9 γκολ. Ο Ολυμπιακός στηρίχτηκε περισσότερο στην άμυνα του και λιγότερο σε κάποιες επεμβάσεις από Μπάουερ (7) και Κοτανίδη (1).

Σερί 7-0 με Ηλιόπουλο και Μαντάλινιτς
Με τους Λιάπη και Ηλιόπουλο, αλλά και την 15η επέμβαση του Μάτκεβιτς, η ΑΕΚ πήρε… κεφάλι στο σκορ με 11-9 (33’). Ο Μοντόρο μείωσε (11-10), αλλά ο Μαντάλινιτς με πέναλτι έδωσε ξανά αέρα 2 τερμάτων (12-10). Ο Νιοκάς με κλέψιμο και αιφνιδιασμό έκανε το 12-11 (35’) για να έρθει ξανά ο Κροάτης με δύο συνεχόμενα γκολ να βάλει την ΑΕΚ μπροστά για πρώτη φορά με +3 (14-11) στο 38’. Με τους Αλμέιδα, Ηλιόπουλο, Μαντάλινιτς (2) και Λέμος η ΑΕΚ έφτασε στο 19-11 (48’) με σερί 7-0 με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς γκολ για 13 λεπτά!
Ταυτόχρονα ο Μάτκσεβιτς συνέχιζε το κρεσέντο του, έχοντας φτάσει τις 21 επεμβάσεις (7 στο δεύτερο) με ποσοστό 66%, ενώ από πλευράς Ολυμπιακού η πρώτη επέμβαση στην επανάληψη ήρθε στο 45’ από τον Μπάουερ που έφτασε τις 8.
Με τους Παπαβασίλη (2) και Πασσιά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 19-14 (51’) για να κάνει ο Λέμος το 20-14 (52’).
Με επιμέρους σκορ 3-1 και γκολ των Πασσιά και Καραμπουρνιώτη (2) οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -4 (21-17) στο 55’
Ο Μαντάλινιτς έκανε το 22-17, ενώ ο Μοντόρο απάντησε για το 22-18 (56’). Με τον Καραμπουρνιώτη οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 22-19 (58’) και ο Αλμέιδα λίγο πριν το τέλος έγραψε το τελικό 23-19.

ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 23-19
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-6, 7-6, 8-6, 9-9 (ημχ), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Αλμέιδα 2, Λέμος 3, Κεδέρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: ¾-2/3