Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Ολυμπιακός- Ιωνικός 36-30

| Handball Premier

Στη 2η θέση της Handball Premier επέστρεψε ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή που νίκησε 36-30 τον Ιωνικό Affidea στο κλειστό της Ηλιούπολης στο φινάλε της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Για τους γηπεδούχους σε φοβερή ημέρα βρέθηκε και πάλι ο τερματοφύλακας Κώστας Κοτανίδης που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός αφού προηγήθηκε 20-11, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μπάμπης Δομπρής (6 γκολ).

Στο δεύτερο μέρος οι πρωταθλητές έπαιξαν με αλλαγές και ο Ιωνικός που ήταν περισσότερο συγκεντρωμένος από το πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να μειώσει από το 24-14 (35') στο 26-19 (40'), χωρίς ωστόσο να απειλείσει τους ερυθρολεύκους που έφτασαν εύκολα στο τελικό 36-30.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA 36-30
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-3, 11-6, 14-7, 17-8, 20-11 (ημχ), 24-14, 26-19, 28-20, 30-23, 33-27, 36-30
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Ρούσσος 1, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 3, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος, Δομπρής 6, Βέμπερ 8, Πασσιάς 2, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 4, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 5, Σ. Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης 1, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Α. Βασιλείου 1, Π. Αϊβαλιώτης, Ι. Βασιλείου 2, Μπούτος, Μελετάκος 1, Δεληχρήστος 2, Τρούλος 2, Μαντζόπουλος 4, Ελοζιέουα 4, Χελιώτης 4. Διαιτητές: Γερουλάνος- Γερουλάνος, Δίλεπτα: 5-0, Πέναλτι: 5/5-2/3