Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Πρόγραμμα και σύστημα της 18ης Μεσογειάδας

| Εθνική Ομάδα Εφήβων

274294473 4802328193207900 6412451571345233404 n
Πρεμιέρα με Ρουμανία για την Εθνική Εφήβων

Στην Άγκυρα της Τουρκίας έχει καταλύσει η αποστολή της Εθνικής Εφήβων προκειμένου να πάρει μέρος στην 18η Μεσογειάδα που θα διεξαχθεί το διάστημα 21-26 Φεβρουαρίου 2022.

Στην τεχνική σύσκεψη της διοργάνωση που ολοκληρώθηκε καταρτίστηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα που περιλαμβάνει αγώνες μεταξύ και των 9 χωρών που θα συμμετέχουν με την Αλγερία να μένει τελικά εκτός τουρνουά.

Η Εθνική μας ομάδα θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της αύριο το πρωί (11:45) κόντρα στη Ρουμανία και θα ακολουθήσουν Ιταλία, Μαυροβούνιο, Τουρκία, Κροατία, Ισπανία, Κουβέιτ και Αίγυπτος.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Γιάννης Πηλαλίδης δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ: «Έχουμε σε αυτό το τουρνουά μια ομάδα που μαζεύτηκε φέτος, συγκυριακά είναι μια δύσκολη χρονιά, αφού τα περισσότερα παιδιά είναι Γ’ λυκείου και φυσικά έχουμε και τα προβλήματα του covid-19.
Μέσα από αυτά τα παιχνίδια θα προσπαθήσουμε να διακριθούμε σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο.
Είναι ευκαιρία για αυτή την ομάδα και για αυτά τα παιδιά -που είναι η πρώτη τους εμπειρία με την Εθνική- καθώς θα παίξουμε με μεγάλες σχολές και υψηλού επιπέδου αγώνες.
Ο όγκος των παιχνιδιών είναι μεγάλος και πρέπει να διαχειριστούμε την σωματική και ψυχολογική κούραση».

Η βαθμολογία και η πρόκριση
Μετά το τέλος της Α’ φάσης οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα παίξουν χιαστί (1-4, 2-3) στα ημιτελικά.
Οι αγώνες θα έχουν διάρκεια 45 λεπτών, χωρισμένοι σε τρεις περιόδους των 15 λεπτών. Σε κάθε περίοδο υπάρχει ξεχωριστή βαθμολογία (ένας πόντος στη νίκη και μισός στην ισοπαλία), ενώ η νίκη στον αγώνα δίνει δύο πόντους και η ισοπαλία έναν πόντο. Σε κάθε παιχνίδι μπορούν να διεκδικηθούν σύνολο 5 πόντοι.
Ο τελικός θα έχει διάρκεια 60 λεπτά (3Χ20), ενώ στους ημιτελικούς και τον τελικό σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσουν πέναλτι.

Oι διοργανωτές θα μεταδίδουν σε live streaming τους αγώνες στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.youtube.com/channel/UCbTrYj23_y9AOjUxTGT5YHg