Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Τσεχία- Ελλάδα 29-20

| Εθνική Ομάδα Ανδρών

Η Εθνική Ανδρών ολοκλήρωσε με ήττα 29-20 από την Τσεχία την παρουσία της στο EURO 2024 της Γερμανίας και ταυτόχρονα την παρθενική της συμμετοχή στη κορυφαία διοργάνωση της Γηραιάς Ηπείρου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέλαβε την 4η θέση του 6ου ομίλου που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Κέντρο του Μονάχου.

Η Εθνική μας μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει κάποιο βαθμό, αλλά επιστρέφει στην Ελλάδα γεμάτη εμπειρίες και αγώνες στο υψηλότατο επίπεδο που θα την βοηθήσουν σημαντικά στο μεγάλο στόχο που είναι η πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2025 με τα πλέι οφ να διεξάγονται τον Μάιο.

Η ελληνική ομάδα εκτός από τα πολλά λάθη, έπεσε πάνω στην δυνατή άμυνα της Τσεχίας -που έχει μεγάλη παράδοση και παραστάσεις από τέτοιες διοργανώσεις- αλλά και στον παγκόσμιας κλάσης τερματοφύλακα του Κιέλου Τόμας Μρκβα που πραγματοποίησε 18/33 επεμβάσεις με ποσοστό 55%!

Για την Ελλάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Κεδέρης με 5/7, ενώ 4/6 είχε ο Μπόσκος.

To ματς
Η Τσεχία προηγήθηκε 3-1 (3’) με τον Κλίμα και 4-2 (6’) με τον Στέρμπα με τον Τόσκα να σημειώνει δύο γκολ για να μειώσει σε 3-2 (5’) και 4-3 (7’) αντίστοιχα, ενώ η Εθνική έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει, αλλά ο Μρβκα σταμάτησε ισάριθμα σουτ του Λιάπη από θέση πίβοτ.
Οι Τσέχοι το εκμεταλεύτηκαν και έφτασαν για πρώτη φορά στο +3 (6-3) στο 12’ και 7-4 στο 14’. Σάββας και Λιάπης μείωσαν σε 7-6 (19’) για την Εθνική μας, αλλά στα λεπτά που ακολούθησαν έως το ημίχρονο υπέπεσε σε πολλά λάθη και έδωσε την ευκαιρία στη Τσεχία να φτάσει στο 14-7 (29’), αρχικά με σερί 3-0 για το 10-6 (21’) και στη συνέχεια μετά το γκολ του Μπόσκου (10-7) με νέο σερί 4-0 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 15-8.
Στο β’ ημίχρονο η Εθνική δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην καλά οργανωμένη άμυνα της Τσεχίας, η οποία εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη της Ελλάδας σε άμυνα και επίθεση ανέβασε τη διαφορά στο +10 (19-9) στο 36’ και στη συνέχεια στο +14 (25-11) στο 47’.
Η Εθνική πάλεψε να μαζέψει τη διαφορά και να κλείσει θετικά το τελευταίο δεκάλεπτο και τα κατάφερε μειώνοντας σε 25-15 (53’) με σερί 4-0 και τους Μπόσκο (3), Μιχαηλίδη, ενώ έριξε τη διαφορά και στα 8 γκολ (28-20), πριν το τελικό 29-20.

ΤΣΕΧΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 29-20
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 7-4, 9-6, 12-7, 15-8 (ημχ), 18-9, 20-10, 23-11, 25-14, 26-16, 29-20