Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Σλοβακία- Ελλάδα 23-35

| Εθνική Ομάδα Ανδρών

Την 3η θέση στο 45ο διεθνές τουρνουά «Κύπελλο των Καρπαθίων» που διεξάγεται στο Πιτέστι κατέκτησε με επιβλητικό τρόπο η Εθνική Ανδρών κερδίζοντας 35-23 τη Σλοβακία.
Το επίσημο ντεμπούτο του με την Εθνική Ανδρών έκανε ο 19χρονος πλέι μέικερ Δημήτρης Παναγιώτου που σημείωσε και 2 γκολ.
Το τεχνικό επιτελείο είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Μάλλιος, Μπουκοβίνας και Τόσκας.
Πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Μπόσκος με 7 γκολ και ακολούθησε ο Παπαδιονυσίου με 6 τέρματα
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν κυρίαρχο από το 20’ και μετά και επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του μετατρέποντας το 7-8 σε 7-14 (28’) με σερί 6-0, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 10-16.
Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Εθνική έτρεξε επιμέρους σκορ 8-3 και κατάφερε να φτάσει στο +11 (13-24) στο 44’. Στο τελευταίο 15λεπτο η διαφορά έφτασε και στο +13 (22-35) στο τελευταίο λεπτό, πριν οι Σλοβάκοι μειώσουν στο τελικό σκορ.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε: «Είχαμε καλύτερο ρυθμό από χθες. Ήταν σημαντικό φιλικό γιατί δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε παιδιά που η ομάδα θα τους χρειαστεί και μάλιστα ανταποκρίθηκαν. Βγάζουμε χρήσιμα συμπεράσματα για τη χρησιμότητα του κάθε αθλητή. Είμαι ευχαριστημένος γιατί το 2ο στάδιο της προετοιμασίας μας εδώ ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα».

ΣΛΟΒΑΚΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 23-35
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 6-7, 7-9, 7-11, 10-16 (ημχ), 11-20, 13-21, 14-25, 17-27, 20-31, 23-35
ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 2, Σάββας 1, Πασσιάς 3, Κανδύλας, Μιχαηλίδης 5, Τζηράς, Δομπρής 1, Κεδέρης 2, Λιάπης 1, Παπαδιονυσίου 6, Αραμπατζής 2, Μάλλιος, Παπάζογλου 3, Τόσκας, Παναγιώτου 2, Mπόσκος 7, Μπουκοβίνας.

Γεωργία- Ρουμανία 25-31

*Tον τελικό Γεωργία- Ρουμανία σφύριξαν οι διεθνείς μας διαιτητές Γιάννης Φωτακίδης- Χάρης Κινατζίδης