Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Κόσοβο- Ιταλία 19-29

Την 7η θέση κατέκτησε η Ιταλία που επικράτησε με 29-19 του Κοσόβου στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8. Στην τρίτη μεταξύ τους αναμέτρηση στην διοργάνωση – με κάθε ομάδα να μετράει από μια νίκη – οι Ιταλίδες παρουσιάστηκαν πιο φρέσκες και με μεγαλύτερη ενέργεια, πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο 8-3.

Οι Κοσοβάρες δεν το έβαλαν κάτω, επιδεικνύοντας το μαχητικό πνεύμα που είχαν σε όλο το τουρνουά. Με την Ντρες να πετυχαίνει συνολικά 9 γκολ, μείωσαν στην δεύτερη περίοδο στα δύο γκολ (14-12) και αν και βρέθηκαν πίσω 19-14, μείωσαν σε 19-16 στο 50’, χωρίς όμως αυτή η προσπάθειά τους να φέρει αποτέλεσμα.

Αντίθετα, η Ιταλία – βασιζόμενη και στην επιθετική πολυφωνία που είχε σε όλη την διάρκεια του αγώνα - αύξησε και πάλι την διαφορά με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με πέναλτι σε νεκρό χρόνο από την Γκλόρια Κιαρότο.

ΚΟΣΟΒΟ – ΙΤΑΛΙΑ 19-29 (3-8, 9-6, 7-15)
ΚΟΣΟΒΟ (Φεράτι): Πλανά, Ουκάι, Κρασνίτσι 1, Μπιμπάι, Γκιεργκάι 2, Παλοκάι, Σαμπάνι, Μαλόκου 3, Γκόλα, Ντρες 9, Ζεϊνουλάχου, Καμεράι 1, Ζένελι, Μακσούτι, Χάτζα 2, Ιμεράι 1
ΙΤΑΛΙΑ (Αβραμ): Μπιγκολίν 3, Πριόλο 4, Αμερίγκι 2, Φιρίνου 3, Κιαρότο 2, Τζίτζο 1, Μικότι 3, Γκράσι, Μάουερ, Σακέντι, Φαλσέρ 6, Φράνκι Αλ., Ντάντι, Μαρτινέλι 2, Φράνκι Fr., Πλατζότα 3
Παρατηρητές: Ανταλής (Ελλάδα) - Ντιλμέν (Τουρκία) Διαιτητής: Βέλιοβιτς – Γιόκιτς (Μαυροβούνιο) Πέναλτι: 4/6-3/6 Δίλεπτες: 7-3 Κόκκινη: 60:00 Ντρες