Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Κροατία- Ρουμανία 21-12

Η Κροατία πιέστηκε μόνο στην δεύτερη περίοδο από την Ρουμανία της οποίας επικράτησε 21-12 και σφράγισε το εισιτήριο για τον μικρό τελικό και το χάλκινο μετάλλιο. Οι Ρουμάνες - που πέρυσι είχαν κατακτήσει τον τίτλο - προσπάθησαν να κοντράρουν και πάλεψαν έστω για τον βαθμό της ισοπαλίας στο δεύτερο 15λεπτο, αλλά θα περιοριστούν στην διεκδίκηση της 5ης θέσης.

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ 21-12 (8-4, 5-4, 8-4)
ΚΡΟΑΤΙΑ (Κρίκατς): Πούντιτς, Σμίλιανεκ 1, Μπρούσιτς 1, Φράτνικ 5, Βούκοβιτς, Μαρκούλιν 5, Ρένιτς 2, Τσίσακ 1, Κόβιτς 1, Μπαμπάρα 1, Μιχάλιεβιτς 1, Μπουρντιέλεζ, Κράλιεβιτς, Τζελεκόβτσαν 2, Τζούμπατς 1, Μπούσεκ
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Μόισε): Κοσερέα, Πάκοτ, Λεφτέρ 1, Ροσού 1, Εσάνου, Πετράσε 3, Στεφάν, Ράντου 1, Σίργκι, Ρούσου, Μάριν, Ιστράτε 1, Αναστασίου, Αντσερέντσου, Στόικαν 5, Ιονίτα
Παρατηρητές: Ντεσερτάν (Γαλλία) – Ανταλής (Ελλάδα) Διαιτητές: Μαλόκου – Μαλόκου (Κόσοβο) Πέναλτι: 3/4-3/4 Δίλεπτα: 1-3

*Οι ομάδες μεταφέρουν τους βαθμούς από τα μεταξύ τους παιχνίδια της Α’ φάσης
*1η-2η θέση παίζουν τελικό, 3η-4η θέση στον μικρό τελικό και 5η-6η θέση για τις αντίστοιχες θέσεις