Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Ιταλία- Κόσοβο 13-18

Το Κόσοβο πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα (20-15) στην Α’ φάση της διοργάνωσης επικρατώντας 18-13 της Ιταλίας με τις δύο ομάδες να δίνουν νέο – τρίτο – ραντεβού το Σάββατο (4/3) στον αγώνα για τις θέσεις κατάταξης 7-8. Οι Κοσοβάρες έχοντας μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων από το πρώτο 15λεπτο, αν και έχασαν την δεύτερη περίοδο, ήταν καλύτερες στην συνέχεια και κατακτώντας 4 βαθμούς ανέβηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου για τις θέσεις 7-9, πάνω από την Ιταλία και αφήνοντας τελευταία την Τυνησία που κατέλαβε την 9η θέση στο τουρνουά.

ΙΤΑΛΙΑ – ΚΟΣΟΒΟ 13-18 (4-8, 6-5, 3-5)
ΙΤΑΛΙΑ (Αβραμ): Ντε Μαρίνις, Μπιγκολίν 3, Πριόλο 1, Αμερίγκι 1, Φιρίνου, Κιαρότο, Τζίτζο 1, Μικότι 3, Γκράσι, Μάουερ, Σακέντι, Φαλσέρ, Φράνκι Αλ. 2, Ντάντι, Μαρτινέλι 2, Πλατζότα
ΚΟΣΟΒΟ (Φεράτι): Πλανά, Ουκάι, Κρασνίτσι 4, Μπιμπάι 2, Γκιεργκάι 2, Παλοκάι, Σαμπάνι, Μαλόκου, Γκόλα, Ντρες 4, Ζεϊνουλάχου, Καμεράι, Ζένελι, Μακσούτι, Χάτζα 1, Ιμεράι 5
Παρατηρητές: Ντιλμέν (Τουρκία) – Ντίεθ Φερνάντεθ (Ισπανία) Διαιτητής: Γκόγκας – Σαχίνογλου (Ελλάδα) Πέναλτι: 1/3-1/3 Δίλεπτες: 1-4

Πρόγραμμα- Αποτελέσματα- Βαθμολογίες

Παρασκευή 3 Μαρτίου 2023
Β’ φάση
Κροατία- Ρουμανία 21-12 (8-4, 5-4, 8-4)
Μαυροβούνιο- Ελλάδα 22-15 (7-4, 6-7, 9-4)
Ισπανία- Τουρκία 34-17 (17-4, 6-8, 11-5)

*Οι ομάδες μεταφέρουν τους βαθμούς από τα μεταξύ τους παιχνίδια της Α’ φάσης
*1η-2η θέση παίζουν τελικό, 3η-4η θέση στον μικρό τελικό και 5η-6η θέση για τις αντίστοιχες θέσεις

Όμιλος 7-9
1. Κόσοβο 6
2. Ιταλία 5,5
--------------
3. Τυνησία 3,5
*Οι ομάδες δεν μεταφέρουν βαθμούς από την Α’ φάση
*1η-2η θέση παίζουν για θέσεις 7-8, ο 3ος καταλαμβάνει την 9η θέση στη διοργάνωση.