Hellenic Handball Federation

Official Website

Χορηγοί Ο.Χ.Ε.

Greece 35 Pillaud
Ψηφίστηκε από τους αθλητικούς συντάκτες 5η καλύτερη ομάδα του 2018 στον ελληνικό αθλητισμό!

Ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών – Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2018, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 65η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου και ώρα 17:30 (ΕΡΤ)

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας η Εθνική Γυναικών Beach Handball που κατέκτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέλαβε την 5η θέση στην κατηγορία των ομάδων, ξεπερνώντας συγκροτήματα με μεγάλα επιτεύγματα στη χρονιά.

Επίσης η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Καραντώνη κατέλαβε την 11η θέση στην σχετική ψηφοφορία.

Υπενθυμίζεται πως ο ΠΣΑΤ με απόφαση του Δ.Σ. θα τιμήσει με το έπαθλο «Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους» την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και αρχηγό της Εθνικής Beach Handball Βάσω Σκάρα για την μεγάλη προσφορά της στον ελληνικό αθλητισμό.

Η πρώτη 3άδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά Κατηγορία, έχει ως εξής:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2018: ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ Λευτέρης (Ενόργανη Γυμναστική), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2018: ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή),ΜΠΟΥΡΜΠΟΥ Χριστίνα & ΚΥΡΙΔΟΥ Μαρία (κωπηλασία),ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2018: Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, Εθνική Ομάδα ΕΦΗΒΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2018: ΒΛΑΧΟΣ Θεόδωρος (Υδατοσφαίριση), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος),ΡΑΦΤΗΣ Δημήτρης (Ενόργανη Γυμναστική).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ Αριστείδης (Κολύμβηση), ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ Γρηγόρης (Μπότσια), ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ Μανώλης (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: ΛΟΥΦΑΚΗ Κέλλυ (Ξιφασκία με αμαξίδιο),ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση), ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ Μαρία (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Εθνική Ομάδα Ανδρών ΓΚΟΛΜΠΟΛ, Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα ΣΠΑΘΗΣ Ανδρών, Ξιφασκία με Αμαξίδιο.

 

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, εκτός των τριών (3) πρώτων:

ΑΘΛΗΤΕΣ:
4.Τεντόγλου Μίλτος (στίβος): 7, 5. Πασχαλίδης Ιορδάνης & Τριγκώνης Κώστας (ιστιοπλοϊα): 3, 6. Γκαϊτατζής Πέτρος (κωπηλασία): 3, 7. Γιάννης Αντετοκούμπο (μπάσκετ): 2, 8. Δουκατέλης Σπύρος (στίβος): 1, 9. Παπακωνσταντίνου Αντώνης & Μαρόκος Γιάννης (κωπηλασία): 1

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:
4.Παπαχρήστου Βούλα (στίβος): 8, 5. Χατζηλιάδου Ελένη (καράτε): 7, 6. Μπελιμπασάκη Μαρία (στίβος): 5, 7. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος): 3, 8.Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος): 1, 9. Ψάρρα Ευαγγελία (τοξοβολία): 1.

ΟΜΑΔΕΣ:
4. ΑΕΚ Άνδρες Μπάσκετ: 18, 5. Εθνική Ομάδα Γυναικών Μπιτς Χάντμπολ: 6, 6. Εθνική Ομάδα Νεανίδων Υδατοσφαίριση: 4, 7. Ολυμπιακός Γυναίκες Βόλεϊ: 4, 8. Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών Υδατοσφαίριση: 3, 9. Εθνική Ανδρών Υδατοσφαίριση: 1, 10. ΠΑΟ Μπάσκετ: 1, 11. ΠΑΟΚ Ποδόσφαιρο: 1, 12. Φαίακες Κέρκυρα Μπάσκετ: 1

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:
4.Μορφέσης Γιώργος (υδατοσφαίριση): 24, 5. Κριέρ Μίτσελ (στίβος): 8, 6. Κραβαρίτης Δημήτρης (υδατοσφαίριση): 6, 7. Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή): 6, 8. Οικονόμου Άκης (κολύμβηση): 4, 9. Ποστιλιόνε Τζιοβάνι (κωπηλασία): 4, 10. Σάκοτα Ντράγκαν (μπάσκετ): 4, 11. Καραντώνη Μαρία (μπιτς χάντμπολ): 1, 12. Λουτσέσκου Ράσβαν (ποδόσφαιρο): 1, 13. Σκουρτόπουλος Θανάσης (μπάσκετ): 1, 14. Σταθόπουλος Παναγιώτης (καράτε): 1, 15. Χατζηλιάδης Μάξιμος (καράτε): 1.

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:
Μιχαλεντζάκης Δημοσθένης (κολύμβηση): 9, 5. Δήμου Κώστας (άρση βαρών σε πάγκο): 5, 6. Γκαβέλας Θανάσης (στίβος): 2, 7. Κουλούμογλου Πασχάλης (άρση βαρών σε πάγκο): 1, 8. Μωϋσιάδης Γκρεμισλάβ (άρση βαρών σε πάγκο): 1, 9. Χαριτωνίδης Απόστολος (στίβος): 1.

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:
Σμαραγδή Στέλλα (στίβος): 3, 5. Γκουλή Ευθυμία (κολύμβηση): 2.

 

HB Training

HANDBALL PREMIER

osfplogoth aeklogoth paokogoth dukelogoth diomidislogoth aeroposlogoth filipposlogoth ymcalogoth fivoslogoth drama86logoth 	arisniklogoth pylaialogoth

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ofnilogoth paokogoth kamaterologoth filipposlogoth anagennisilogoth panoramalogoth malexgiannitslogoth pylaialogoth kyklopeslogoth veroia2017logoth