Hellenic Handball Federation

Official Website

Χορηγοί Ο.Χ.Ε.

IMG 0788
Ο Υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης και ο Πρόεδρος της ΕΟΕ Σπύρος Καπράλος συνεχάρησαν αθλητές και αθλήτριες

Ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του τουρνουά του Beach Handball στους ΙΙ Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες- Πάτρα 2019.

Τόσο η Εθνική Γυναικών, όσο και η Εθνική Ανδρών επικράτησαν σε όλα τα παιχνίδια που αγωνίστηκαν.

Παρουσία του Προέδρου της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρου Καπράλου η παγκόσμια πρωταθλήτρια και κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου του θεσμού, νίκησε 2-0 (16-6, 22-14) την Τυνησία, έχοντας κορυφαία και πρώτη σκόρερ την Έλενα Κερλίδη (14 πόντους).

Στην συνέχεια η Εθνική Γυναικών νίκησε δύσκολα 2-1 (14-19, 20-18, 10-6), με ανατροπή την μαχητική Κύπρο και με 2/2 εξασφάλισε μία θέση για τους αγώνες των μεταλλίων.
Η Κύπρος με κορυφαίες τις Ζήνωνος και Πάπα που σημείωσαν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, αιφνιδίασε την ελληνική ομάδα κατακτώντας το πρώτο σετ.

Η Ελλάδα αντέδρασε και πήρε το δεύτερο με γκολ της Σκάρα πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (9:55) και τελικά με την εμπειρία της επικράτησε στα σουτ αουτ, έχοντας πρώτες σκόρερ τις Μούρνου και Δημητρίου με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Στην διαδικασία των σουτ άουτ έχασαν πέναλτι Μαρσελή και Ζήνωνος, ενώ η Ελλάδα είχε το απόλυτο (5/5).
Στο άλλο ματς των γυναικών η Ιταλία επικράτησε 2-0 (12-10, 22-13) της Τυνησίας.

Στην πρεμιέρα της στην διοργάνωση η Εθνική Ανδρών με έναν εκπληκτικό Γουργούμη κάτω από τα δοκάρια και τους Καραγκιοζόπουλο και Δημάκη να σκοράρουν από 12 πόντους, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Μάλτα, την οποία υπέταξε με 2-0 (24-10, 18-3).

Αξίζει να σημειωθεί ότι τους αγώνες των Εθνικών ομάδων Ανδρών- Γυναικών της Ελλάδας παρακολούθησε ο Υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης, ο οποίος στην συνέχεια συνεχάρη και συνομίλησε με τους αθλητές και τις αθλήτριες, συνοδευόμενος από τον Γενικό Γραμματέα της ΔΕΜΑ και μέλος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Ιάκωβο Φιλιππούση. 

Οι συνθέσεις
Ελλάδα- Τυνησία 2-0
Ελλάδα (Καραντώνη): Διακογιάννη 2, Δημητρίου 4, Καλοϊδη, Κερλίδη 14, Μακρή, Μάστακα 8, Μούρνου, Ποιμενίδου 4, Ράτσικα, Σκάρα 6.
Διαιτητές: Μιρόν- Μαρτίν (Ισπανία)

Κύπρος- Ελλάδα 1-2
Κύπρος (Κωνσταντίνου): Ντιμιτρίεβιτς, Έλια, Έλληνα 8, Ιωάννου, Κάιλα, Κωνσταντινίδου 2, Μαρσελή 4, Πάπα 12, Τάκι, Ζήνωνος 13.
Ελλάδα (Καραντώνη): Διακογιάννη, Δημήτρη 10, Καλοϊδή 2, Κερλίδη 6, Μακρή, Μάστακα 8, Μούρνου 14, Ποιμενίδου, Ράτσικα, Σκάρα 4.
Διαιτητές: Μποτικάν- Ρούπσιτς (Κροατία).

Μάλτα- Ελλάδα 0-2
Ελλάδα (Λαζαρίδης): Δημάκης 12, Ελευθεριάδης 4, Γουργούμης, Καραγκιοζόπουλος 12, Κοτσαμαρίκογλου 8, Παπαβασίλης 2, Θεοδώρου, Τσαναξίδης 2, Γεωργίου 2.
Διαιτητές: Πάντιτς- Άντζουσιτς (Σερβία), Κόκκινη: Τσαναξίδης, Καμιλιέρι (αμφότεροι με δύο αποκλεισμούς)

 

 

 

Το σύστημα
Το τουρνουά των ανδρών θα διεξαχθεί με 10 ομάδες, τις περισσότερες από κάθε άλλο άθλημα στους Μεσογειακούς Παράκτιους και αυτό των γυναικών με 5 ομάδες.
Οι Άνδρες έχουν χωριστεί σε δύο ομίλους και μετά την Α’ φάση θα ακολουθήσει η προημιτελική φάση με χιαστί αγώνες.
Α’ όμιλος: Ελλάδα, Ιταλία, Τυνησία, Μαρόκο, Μάλτα
Β’ όμιλος: Κροατία, Κύπρος, Αίγυπτος, Πορτογαλία, Αλβανία
Στις γυναίκες μετά την Α’ φάση θα διεξαχθούν τα ημιτελικά με τις τέσσερις πρώτες ομάδες να αγωνίζονται χιαστί.

 

Πρόγραμμα- Αποτελέσματα
Κυριακή 25 Αυγούστου 2019
Κροατία- Κύπρος (Α) 2-0
Αίγυπτος- Αλβανία (Α) 2-0
Ελλάδα- Τυνησία (Γ) 2-0
Πορτογαλία- Κύπρος (Γ) 2-1
Ιταλία- Μάλτα (Α) 2-0
Τυνησία- Μαρόκο (Α) 2-1
Κύπρος-Πορτογαλία (Α) 0-2
Αλβανία- Κροατία (Α) 0-2
Κύπρος- Ελλάδα (Γ) 1-2
Τυνησία- Ιταλία (Γ) 0-2
Μάλτα- Ελλάδα (Α) 0-2
Μαρόκο- Ιταλία (Α) 0-2

Δευτέρα 26 Αυγούστου 2019
09:00 Πορτογαλία- Αίγυπτος (Α) –γήπεδο 1-
09:00 Κύπρος- Αλβανία (Α) –γήπεδο 2-
09:50 Ιταλία- Πορτογαλία (Γ) –γήπεδο 1-
09:50 Τυνησία- Κύπρος (Γ) –γήπεδο 2-
10:40 Ελλάδα- Τυνησία (Α) –γήπεδο 1-
10:40 Μάλτα- Μαρόκο (Α) –γήπεδο 2-
17:00 Πορτογαλία- Αλβανία (Α)
17:50 Αίγυπτος- Κροατία (Α)
18:40 Ιταλία- Κύπρος (Γ)
19:30 Τυνησία- Ιταλία (Α)
20:20 Ελλάδα- Μαρόκο (Α)
21:10 Πορτογαλία- Ελλάδα (Γ)
*Όλα τα απογευματινά παιχνίδια θα διεξαχθούν στο κεντρικό γήπεδο
Τρίτη 27 Αυγούστου 2019
09:00 Κροατία- Πορτογαλία (Α)
09:50 Αίγυπτος- Κύπρος (Γ)
10:40 Τυνησία- Μάλτα (Α)
11:30 Ιταλία- Ελλάδα (Α)
12:20 Ελλάδα- Ιταλία (Γ)
13:10 Πορτογαλία- Τυνησία (Γ)
17:00 1ος προημιτελικός: 1Α-4Β (Α)
17:50 2ος προημιτελικός: 3Α-2Β (Α)
18:40 1ος ημιτελικός: 1Α-4Α (Γ)
19:30 2ος ημιτελικός: 2Α-3Α (Γ)
20:20 3ος προημιτελικός 2Α-3Β (Α)
21:10 4ος προημιτελικός 4Α-1Β (Α)
*Όλα τα ματς θα διεξαχθούν στο κεντρικό γήπεδο
Τετάρτη 28 Αυγούστου
09:00 θέσεις 5-8 (Α)
09:50 θέσεις 5-8 (Α)
10:40 1ος ημιτελικός (Α)
11:30 2ος ημιτελικός (Α)
15:10 θέσεις 9-10, 5Α-5Β (Α)
16:00 θέσεις 7-8 (Α)
16:50 θέσεις 5-6 (Α)
17:50 μικρός τελικός (Γ)
18:50 μικρός τελικός (Α)
19:50 τελικός (Γ)
20:50 τελικός (Α)
*Όλα τα ματς θα διεξαχθούν στο κεντρικό γήπεδο

 

 

HB Training

HANDBALL PREMIER

osfplogoth aeklogo aeroposlogoth paokogoth dukelogoth pylaialogoth diomidislogoth drama86logoth filipposlogoth 	arisniklogoth ionikosnf faiakas

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ofnilogoth paokogoth kamaterologoth filipposlogoth anagennisilogoth panoramalogoth malexgiannitslogoth pylaialogoth kyklopeslogoth veroia2017logoth