Hellenic Handball Federation

Official Website

Χορηγοί Ο.Χ.Ε.

223425875 980582419390857 8400318194246218392 n
Ασημένιο ο Διομήδης Άργους, Χάλκινο ο Άρης Νικαίας

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και τρίτη φορά στην ιστορία του ο Δούκας κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, στην 39η τελική φάση που ολοκληρώθηκε στο Δαϊς.

Είναι το 9ο χρυσό στις ηλικιακές κατηγορίες για την ομάδα των εκπαιδευτηρίων, αφού έχουν προηγηθεί 5 στους Εφήβους και 1 στους Παμπαίδες.
Μάλιστα έφτασε τα 11 μετάλλια σε Παιδικά πρωταθλήματα ξεπερνώντας τον Ιωνικό ΝΦ και είναι δεύτερος πίσω από τον πολυνίκη Φίλιππο στη σχετική λίστα.
Ασημένιο μετάλλιο για το Διομήδη, δεύτερο του μετάλλιο μετά το χάλκινο του 2011 και χάλκινο για τον Άρη Νικαίας που έχει από το παρελθόν άλλα δύο ίδιου χρώματος, πέρσι και το 2017.

Τις απονομές εκ μέρους της ΟΧΕ έκαναν ο Ειδικός Γραμματέας Φραγκίσκος Ζαλώνης και το μέλος του ΔΣ και Πρόεδρος της ΕΣΧΑ Δημήτρης Σταυρακάκης

Οι κορυφαίοι αθλητές της διοργάνωσης:
MVP: Παναγιώτου (Δούκας)
Αριστερό Ίντερ: Χατσατουριαν (Δούκας)
Δεξί Ίντερ: Χιόνης (Διομήδης)
Αριστερό Εξτρέμ: Κωστούλας (Διομήδης)
Δεξί Εξτρέμ• Μπατής (Δούκας)
Πίβοτ: Γιαννούσης (Αερωπός)
Πλέι μέικερ: Μουμτζιδέλης (Αερωπός) Τερματοφύλακας: Ρασπίτσος (Άρης)
Αμυντικός: Κολεζάκης (Δούκας)

Η «Χρυσή Βίβλος»
1983 Κυχρέας Σαλαμίνας
1984 Φίλιππος Βέροιας
1985 Φίλιππος Βέροιας
1986 Ιωνικός ΝΦ
1987 Νέα Ελβετία Βύρωνα
1988 Νέα Ελβετία Βύρωνα
1989 Ιωνικός ΝΦ
1990 ΓΑΣ Κιλκίς
1991 Φίλιππος Βέροιας
1992 ΓΕ Βέροιας
1993 ΓΕ Βέροιας
1994 Αρχέλαος Κατερίνης
1995 Αρχέλαος Κατερίνης
1996 Αρχέλαος Κατερίνης
1997 Αρχέλαος Κατερίνης
1998 Φίλιππος Βέροιας
1999 Βυζαντινός ΑΟ
2000 ΓΣ Κορωπίου
2001 Βυζαντινός ΑΟ
2002 Δίας Πολίχνης
2003 Ιωνικός ΝΦ
2004 Δίας Πολίχνης
2005 Άρης Θεσσαλονίκης
2006 Φίλιππος Βέροιας
2007 Αερωπός Έδεσσας
2008 Ζαφειράκης Νάουσας
2009 Φίλιππος Βέροιας
2010 Φίλιππος Βέροιας
2011 Φίλιππος Βέροιας
2012 Ζαφειράκης Νάουσας
2013 ΑΣΕ Δούκα
2014 ΑΕΣΧ Πυλαίας
2015 ΑΕΣΧ Πυλαίας
2016 Φίλιππος Βέροιας
2017 Φίλιππος Βέροιας
2018 Φίλιππος Βέροιας
2019 ΑΕΚ
2020 ΑΣΕ Δούκα
2021 ΑΣΕ Δούκα

 

Διοργάνωση Έτος γέννησης αθλητών 1η θέση 2η θέση 3η θέση
1η-1983 (1967-1968-1969): Κυχρέας Σαλ. – Α.Ο.Δράμας – Αθηναϊκός
2η-1984 (1968-1969-1970): Φίλιππος Β. – Α.Ε.Χαλανδρίου – Α.Ε.Ε.Α
3η-1985 (1969-1970-1971): Φίλιππος Β. – Κυχρέας Σαλ. – Ιωνικός Ν.Φ
4η-1986 (1970-1971): Ιωνικός Ν.Φ – Φοίβος Συκεών – Δούκας
5η-1987 (1971-1972): Ν. Ελβετία – Φίλιππος Β. – Βριλήσσια
6η-1988 (1972-1973): Ν. Ελβετία – Φίλιππος Β. – Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων
7η-1989 (1973-1974): Ιωνικός Ν.Φ – Γ.Ε.Βέροιας – Αθηναϊκός
8η-1990 (1974-1975): Γ.Α.Σ.Κιλκίς – Πανελλήνιος – Φίλιππος Β.
9η-1991 (1975-1976): Φίλιππος Β. – Πανελλήνιος – Γ.Α.Σ.Κιλκίς
10η-1992 (1976-1977): Γ.Ε.Βέροιας – Φίλιππος – Β. Δούκας
11η-1993 (1977-1978): Γ.Ε.Βέροιας – Δούκας – Φίλιππος Β.
12η-1994 (1978-1979): Αρχέλαος Κ. – Β.Α.Ο – Αριστέας Άργους
13η-1995 (1978-1979): Αρχέλαος Κ. – Περιστέρι Χανίων – Φαίακας Κ
14η-1996 (1980-1981): Αρχέλαος Κ. – Χ.Α.Ν.Θ. – Ολυμπιακός Πατρών
15η-1997 (1980-1981): Αρχέλαος Κ. – Χ.Α.Ν.Θ. – Φίλιππος Β.
16η-1998 (1982-1983): Φίλιππος Βέροιας – Δίας Π. – Β.Α.Ο
17η-1999 (1982-1983): Β.Α.Ο. – Δίας Π. – Ζαφειράκης Ν.
18η-2000 (1984-1985): Γ.Σ.Κορωπίου – Καλαμαρί – Β.Α.Ο.
19η-2001 (1984-1985): Β.Α.Ο. – Γ.Σ.Κορωπίου – Φαίακας Κ.
20η-2002 (1985-1986): Δίας – Π. Ζαφειράκης Ν. – Χ.ΑΝ.Θ.
21η-2003 (1986-1987): Ιωνικός Ν.Φ. – Χ.Α.Ν.Θ. – Δίας Π.
22η-2004 (1987-1988): Δίας Π. – Άρης Θ. – Ιωνικός Ν.Φ.
23η-2005 (1988-1989): Άρης Θ. – Φαίακας Κ. – Δούκας
24η-2006 (1989-1990): Φίλιππος Β. – Άρης Θ. – Αερωπός Έδ.
25η-2007 (1990-1991): Αερωπός Έδ. – Χ.Α.Ν.Θ. – Ιωνικός Ν.Φ.
26η 2008 (1992-1993): Ζαφειράκης Ν. – Χ.Α.Ν.Θ. – ΓΑΣ Κιλκίς
27η 2009 (1992-1993): Φίλιππος Β. – Ιωνικός Ν.Φ. – Ζαφειράκης Ν.
28η 2010 (1994-1995): Φίλιππος Β. – Ιωνικός Ν.Φ. – ΠΑΟΚ
29η 2011 (1994-1995): Φίλιππος Β. – Άρης Θ. – Διομήδης Άργους
30η 2012 (1996-1997): Ζαφειράκης Ν. – Φίλιππος Β. – Δούκας
31η 2013 (1996-1997): Δούκας – Ζαφειράκης Ν. – Φίλιππος Β.
32η 2014 (1998-1999): ΑΕΣΧ Πυλαίας – Πανελλήνιος – Φίλιππος Β.
33η 2015 (1998-1999): ΑΕΣΧ Πυλαίας – Δούκας – ΔΙΚΕΑΣ
34η 2016 (2000-2001): Φίλιππος Β. – Ζαφειράκης Ν. – Ιωνικός Ν.Φ.
35η 2017 (2000-2001): Φίλιππος Β. – Φοίβος Σ. – Άρης Νίκαιας
36η 2018 (2002-2003): Φίλιππος Β. – ΑΕΚ – Δούκας
37η 2019 (2002-2003): ΑΕΚ- Φίλιππος Β.- Δούκας
38η 2020 (2003-2004): Δούκας- Ολυμπιακός- Άρης Ν.
39η 2021 (2003-2004): Δούκας- Διομήδης- Άρης Ν.

Η «Βίβλος» των μεταλλίων
Ομάδα Χρυσά Αργυρά Χάλκινα Σύνολα
Φίλιππος Βέροιας 11-5-5-21
ΑΣΕ Δούκα 3-2-6-11
Ιωνικός Ν.Φ 3-2-4-9

Ζαφειράκης Νάουσας 2-3-2-7
Χ.Α.Ν.Θ. 0-5-1-6
Δίας Πολίχνης 2-2-1-5
Β.Α.Ο. 2-1-2-5
Αρχέλαος Κατερίνης 4-0-0-4
ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 1-3-0-4
Γ.Ε. Βέροιας 2-1-0-3
ΓΑΣ Κιλκίς 1-0-2-3
Φαίακας Κέρκυρας 0-1-2-3
ΓΝΟΝ Άρης Νίκαιας 0-0-3-3
Πανελλήνιος ΓΣ 0-3-0-3
ΑΕΣΧ Πυλαίας 2-0-0-2
Ν. Ελβετία 2-0-0-2
ΓΣ Κορωπίου 1-1-0-2
Κυχρέας Σαλαμίνας 1-1-0-2
Αερωπός Έδεσσας 1-0-1-2
ΑΕΚ 1-1-0-2
Αθηναϊκός Βύρωνα 0-0-2-2
ΠΑΣ Φοίβος Συκεών 0-2-0-2
Καλαμαρί «Αδαμάντιος» 0-1-0-1
ΑΟΔράμας 0-1-0-1
ΑΕ Χαλανδρίου 0-1-0-1
Περιστέρι Χανίων 0-1-0-1
ΠΑΟΚ 0-0-1-1
Διομήδης Άργους 0-1-1-2
ΔΙΚΕΑΣ 0-0-1-1
Βριλήσσια 0-0-1-1
ΑΕ.Εμπορουπάλληλοι 0-0-1-1
ΑΓΣ Ιωαννίνων 0-0-1-1
Ολυμπιακός Πατρών 0-0-1-1
Αριστέας Άργους 0-0-1-1
Ολυμπιακός 0-1-0-1
ΣΥΝΟΛΟ 39-39-39-117

 

Tελική φάση (Final8) Παίδων
Το Πανόραμα

Πέμπτη 5/8
Αλέξανδρος Αξιούπολης – Διομήδης Άργους 25-30
ΑΣΕ Δούκα – ΑΕΚ 37-25
Φοίβος Συκεών – Άρης Νίκαιας 28-37
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Αερωπός Εδεσσας 27-33
Αλέξανδρος Αξιούπολης – ΑΕΚ 30-40
ΑΣΕ Δούκα – Διομήδης Άργους 34-27

Παρασκευή 6/8
Φοίβος Συκεών – Αερωπός Έδεσσας 30-33
Ολυμπιακός ΣΦΠ– Άρης Νίκαιας 24-24
ΑΕΚ – Διομήδης Άργους 20-25
ΑΣΕ Δούκα – Αλέξανδρος Αξιούπολης 31-26
Φοιβος Συκεών – Ολυμπιακός ΣΦΠ 19-28
Άρης Νίκαιας – Αερωπός Έδεσσας 28-21

Σάββατο 7/8
Άρης Νίκαιας – Διομήδης Άργους 21-25
ΑΣΕ Δούκα – Αερωπός Έδεσσας 35-24
Διομήδης Άργους – Αερωπός Έδεσσας 29-28
ΑΣΕ Δούκα – Άρης Νίκαιας 29-16

Βαθμολογίες
Α’ όμιλος
(Σε 3 παιχνίδια)
ΑΣΕ Δούκα 6 (102-78)
Διομήδης Άργους 4 (82-79)
ΑΕΚ 2 (85-92)
Αλέξανδρος Αξιούπολης 0 (81-101)

Β’ όμιλος
(Σε 3 παιχνίδια)
Άρης Νίκαιας 5 (89-73)
Αερωπος Έδεσσας 4 (87-85)
Ολυμπιακός 3 (79-76)
Φοίβος Συκεών 0 (77-98)

Τελική βαθμολογία Β’ φάσης- κατάταξη
1. ΑΣΕ Δούκα 6
2. Διομήδης Άργους 4
3. Άρης Νίκαιας 2
4. Αερωπος Έδεσσας 0

HB Training

HANDBALL PREMIER

aeklogo paokogoth diomidislogoth drama86logoth ionikosnf pylaialogoth dukelogoth

filipposlogoth 	arisniklogoth aeroposlogoth hcsalaminalogoth zafeirakislogoth faiakas osfplogoth

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

paokogoth veroia2017logoth ofnilogoth kamaterologoth pylaialogoth anagennisilogoth

korydalloslogoth panoramalogoth malexgiannitslogoth Athinaikoslogoth prosotsanilogoth ethnikoslogoth